Historia

Zakład Immunopatologii powstał 1 czerwca 2005 roku. Obecnie należy do Oddziału Nauk Biomedycznych Wydziału Lekarskiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od początku swojej krótkiej historii jest Zakładem prężnie działającym i dynamicznym.

1 czerwca 2005 roku, dr hab. n. med. Rafał Pawliczak został mianowany przez Rektora Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n.med. Andrzeja Lewińskiego na pełniącego obowiązki kierownika Zakładu Immunopatologii. Już w następnym rozpoczynającym się roku akademickim do Zakładu dołączyła pierwsza doktorantka, lek. Milena Sokołowska, która pracowała w zespole naukowym Katedry Immunologii będąc jeszcze na studiach w ramach Indywidualnego Toku Studiów. Jej praca już w pierwszym roku studiów zaowocowała autorstwem publikacji indeksowanych w bazie Medline, a także wielu streszczeń, opublikowanych na międzynarodowych konferencjach.

30 marca 2006 roku, dr hab. n. med. Rafał Pawliczak został mianowany przez Rektora Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n.med. Andrzeja Lewińskiego, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi a tym samym objął funkcję kierownika Zakład Immunopatologii. W roku akademickim 2006/2007, do zespołu naukowego Zakładu Immunopatologii dołączyła mgr mikrobiologii Karolina Wódz, jako słuchaczka stacjonarnych Studiów Doktoranckich, której praca została szybko doceniona współautorstwem w przygotowywanych publikacjach. W kolejnym roku akademickim (2007/2008) do Jednostki dołączyła mgr genetyki Joanna Stefańska. W styczniu 2008 roku, dwoje doktorantów Zakładu (dr n. med. Anna Adamusiak oraz dr n. med. Tomasz Adamusiak) obroniło prace doktorskie z wyróżnieniem. W roku 2010 do grona Doktorantów Zakładu Immunopatologii dołączyła mgr Ewa Pniewska oraz mgr inż. Dorota Kacprzak oraz w 2011 mgr inż. Gabriela Turek. W roku akademickim 2014/2015 do Jednostki dołączyła mgr Hanna Banasiak, mgr Paulina Kopa oraz mgr Izabela Szymczak, a w roku 2016 mgr Arkadiusz Hoffmann. W roku akademickim 2017/2018 do grona Doktorantów dołączyła mgr Monika Marko, a w 2018/2019 mgr Marharyta Zyma w ramach interdyscyplinarhych studiów doktoranckich InterChemMed. W roku akademickim 2020/2021 do zespołu dołączył się lek. Artur Nowak, a w roku 2022/2023 lek. Aleksandra Tatka.

Obecnie w Zakładzie jest zatrudnionych: na stanowisku Profesora uczelni dr hab. n. med. Joanna Wieczfińska, na stanowisku Adiunkta dr hab. n. med. Paulina Kleniewska oraz na stanowisku Asystenta dr n. med. Monika Marko, dr n. med. Paulina Kopa-Stojak oraz mgr Marharyta Sobczak.

Dorobek naukowy jednostki obejmuje wiele opublikowanych prac doświadczalnych. Pracownicy jednostki uczestniczą w wielu konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych, prezentując komunikaty naukowe.

Zakład Immunopatologii współpracuje z wieloma jednostkami Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:

  • Zakładem Stomatologii Wieku Rozwojowego,
  • Kliniką Dermatologii i Wenerologii,
  • Katedrą Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej,
  • Zakładem Kancerogenezy Molekularnej,
  • Katedrą Neurologii,
  • Kliniką Pulmonologii i Alergologii,

jak i rozwija współpracę międzynarodową – w ramach UE a także z National Institutes of Heath, USA.

Immunologia jest dziedziną nauki, która ma charakter interdyscyplinarny. Aby ją zrozumieć i opanować należy poznać podstawy innych nauk: biochemii, mikrobiologii, cytobiologii, chemii i medycyny. Zakład Immunopatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi stwarza niepowtarzalną okazję poznania tajników immunopatologii, a także molekularnych metod laboratoryjnych w miłej atmosferze tworzonej przez zespół młodych naukowców, kierowanych przez prof. Rafała Pawliczaka. Katedra znalazła się w 2007 roku na 7 miejscu rankingu jednostek naukowych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi obejmującego dorobek naukowy. Pracownicy Katedry realizują zadania badawcze oraz uczestniczą w szkoleniu studentów poprzez zajęcia prowadzone zarówno w salach ćwiczeniowych jak i  laboratorium. Katedra jest wspomagana finansowo przez granty przyznawane przez szereg instytucji krajowych. Wyniki badań naukowych ukazują się w uznanych polskich i międzynarodowych czasopismach o zasięgu światowym oraz są prezentowane na zjazdach zagranicznych i krajowych.